گرم نمودن خانه با اینترنت

گرم نمودن خانه با اینترنت

گرم نمودن خانه با اینترنت : شاید شنیدن چنین حرفی برایتان عجیب باشد اما بهتر میباشد بدانید که گرم نمودن خانه با استفاده از اینترنت، در استکهلم پایتخت سوئد و برخی دیگر از شهرهای اروپایی به واقعیت پیوسته است.

دیتاسنترها

با توجه به این موضوع که در شهر استکهلم، بیش مردم کارهای خود را از راه رایانه انجام می‌دهند، فعالان عرصه فناوری می‌خواهند در قالب طرح Stockholm Data، از دیتاسنترها به‌عنوان یک وسیله گرمایشی استفاده کنند.

ولی چگونه؟

جواب این سؤال در مراکز داده یا«سرورها»(servers) پنهان شده میباشد.

اطلاعاتی که ما شبانه روز در اینترنت و فضای مجازی تولید می‌کنیم، عکس‌های مختلف سفر، جشن تولد، عروسی و مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، فیس بوک، واتس اپ و… به اشتراک می‌گذاریم در مسیر فرستادن به نفر مورد نظرمان، میبایست در جایی پشتیبان‌گیری شوند.

حتی برنامه‌های تلویزیون‌های اینترنتی، موزیک آنلاین و… همگی به محلی برای ذخیره یا تبادل اطلاعات نیاز دارند که این محل، «سرور» یا دیتاسنتر نام دارد.

در صورتی که روزی گذرتان به این مراکز بیفتد می‌بینید که درون این لابیرنت‌های اطلاعات، نخستین چیزی که توجهتان را جلب می‌کند نوع ذخیره‌سازی دیتا(data) نیست بلکه گرمای بیشتر از حدی که این سرورها تولید می‌کنند، شما را شگفت زده خواهد نمود.

دانشمندان ولی در کنار شگفتی، از این گرما بهره گرفته‌اند و از آن برای گرم نمودن ۹۰۰هزار ساکن شهر استکهلم در خانه‌هایشان بهره گرفته‌اند.

ولی آیا این راهکار می‌تواند به یک مدل تجاری در جهان تبدیل شود؟

جواب به این سؤال چندان ساده نیست اما دانشمندان معتقدند در شهرهای نسبتاً کم جمعیت مانند استکهلم، اینکار شدنی میباشد و این طرح در آینده‌ای نزدیک در چند شهر دیگر کلید خواهد خورد.

طرحی ویژه (گرم نمودن خانه با اینترنت )

با قدم زدن در مراکز داده یا همان سرورها، متوجه می‌شوید که برج‌های سرور کاملاً داغ هستند اما هوایی خنک و خشک در اطراف آنان جریان دارد و هیچ اثری هم از خاک و گرد و غبار در این محل وجود ندارد.

از سوی دیگر به هر گوشه این مراکز که نگاه نمایید از سقف گرفته تا دیوار و… حجم وسیعی از کابل را می‌بینید.

به هرحال هزاران سیستم رایانه‌ای متصل به یکدیگر که در این مراکز داده حضور دارند به‌دلیل پردازش اطلاعات، کاملاً داغ می‌شوند و دمای بیش آنان تا ۴۶درجه سانتیگراد می‌رسد.

به همین دلیل هم برای ادامه کار خود میبایست خنک شوند وگرنه میبایست منتظر وقوع یک انفجار بزرگ و از دست رفتن اطلاعات خود باشید.

این کامپیوترها ۲۴ساعت شبانه روز و ۷روز هفته کار می‌کنند و هیچ استراحتی هم ندارند پس میبایست فکری برای سرد شدن آنان نمود.

برای سرد نمودن این کامپیوترها از آب خنک و هم چنین فن‌هایی قوی استفاده می‌شود.

همین فن‌ها هم هوای گرم به محیط وارد می‌کنند و عملاً این انرژی به طور معمول هدر می‌رود.

این جا بود که فعالان عرصه فناوری برای بازیافت این انرژی، طرح Stockholm Data Parksرا ارائه دادند.

گرمای بازیافتی ناشی از فعالیت دیتاسنترها خود می‌تواند یک منبع انرژی برای گرم نمودن خانه‌ها باشد.

ازسوی دیگر مهم‌ترین موضوع در این زمینه، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی میباشد چرا که سوئد هیچ چاه نفت یا معدن زغال سنگ ندارد و سیاستمداران این کشور معتقدند که میبایست از انرژی‌های فسیلی چشم بپوشند و به سمت سوخت‌های نوین بروند.

در طرح Data Parks تعداد زیادی از مراکز داده حضور دارند و حتی بسیاری از کمپانی‌ها و صنایع از جمله کمپانی فناوری اریکسون تصمیم دارند از راه گرم نمودن خانه‌ها با دیتاسنترهای خود درآمدزایی کنند.

درواقع آب سرد از راه لوله‌هایی به مرکز داده می‌رسد تا از گرمای بیشتر از حد دیتاسنترها کاسته شود.

این آب در اثر فعل و انفعالات گرم می‌شود و انرژی ای که در این میان رد و بدل می‌شود به گرمای مورد نیاز خانه‌های استکهلم تبدیل می‌شود.

گفتنی است سوئد تنها کشوری نیست که از این پروژه استقبال کرده و تاکنون کشورهای اروپایی دیگری هم در راستای تولید انرژی پاک و کم نمودن میزان گازهای گلخانه‌ای به چنین طرح‌هایی ورود کرده‌اند.

ولی تصمیم سوئد برای این که همه کشور را ذیل پوشش گیرد یک رؤیای بلندپروازانه و غیرمنتظره میباشد.

پروژه Data Parks استکهلم قرار است تا انتها سال‌جاری میلادی گرمایش ۲هزار و ۵۰۰ آپارتمان را با یاری دیتاسنترها فراهم بکند و این طرح به مرور به همه خانه‌ها و مراکز تجاری این شهر برسد.

هلند هم یکی از کشورهایی میباشد که در قالب چنین طرحی و هم چنین پروژه‌های خورشیدی و…قرار میباشد تا سال ۲۰۵۰ به طور کلی از گاز طبیعی بی‌نیاز شود.

امروزه برخی خانه‌ها و دفاتر در این شهر با استفاده از «سرورها» گرم می‌شوند:

گفته می‌شود هرچند اکنون ۷۰هزار خانه در آمستردام پایتخت این کشور با یاری گرمای دیتاسنترها گرم می‌شوند اما دیتاسنترهای کنونی می‌تواند تا یک میلیون خانه را در این کشور گرم بکند.

اکنون ۳۵دیتاسنتر در آمستردام و فرودگاه Schiphol فعالیت دارد که هریک میزبان ده‌ها و گاه صد ها هزار رایانه هستند که روز و شب کار می‌کنند و گرمای حاصل از آنان می‌تواند نیمی از خانه‌های آمستردام را گرم بکند.

ازسوی دیگر آمار نشان می‌دهد میزان رشد دیتاسنترهای هلند در ۵سال گذشته، ۱۵درصد بوده میباشد و با توجه به این رشد، انتظار می‌رود این کشور در زمینه دیتاسنترها در اروپا پیشتاز شود و با درست نمودن دیتاسنترهایی بزرگ‌تر و بیش تعداد خانه‌های بیشتری را به گرمای پایدار مجهز بکند.

نروژ هم از کشورهایی میباشد که برای تولید انرژی پاک به دیتاسنترها توجه ویژه‌ای دارد هرچند هنوز در ابتدای راه میباشد.

در نروژ به تازگی یک شهر کوچک با نام Lyseparken ساخته شده میباشد تا با استفاده از این گرما، هم هزینه‌های کاربران کاهش یابد و هم با کاهش میزان مصرف سوخت‌های فسیلی به جنگ با گرمایش زمین بروند.

در این شهر ۵هزار خانه و مراکز تجاری وجود دارد که اکنون به وسیله دیتاسنترها گرم می‌شوند.

گفتنی است در دیتاسنترهای موجود در این شهر به جای استفاده از فن برای خنک نمودن دستگاه‌ها یک سیستم خنک‌کننده مایع بکار رفته که گرمای تولید شده را بازیافت کرده و به خانه‌ها انتقال می‌دهد.

غول‌های فناوری جهان

گفتنی میباشد غول‌های فناوری جهان هم به عرصه بازیافت گرمای دیتاسنترها وارد شده‌اند به‌عنوان مثال فیس بوک طرحی را در دانمارک اجرا کرده و با استفاده از گرمای حاصل از دیتاسنترهای این کمپانی بزرگ فناوری و در قالب طرح Odense به عرصه انرژی‌های پاک وارد شده است.

قرار است فیس بوک هرسال ۱۰۰هزار مگاوات برق را از این راه تولید و صرف گرمایش ۶هزار و ۹۰۰ خانه بکند.

هرچند تولید انرژی از دیتاسنترها در شهرهای بزرگ اروپایی شروع شده اما این حرکت در شهرهای کوچک امریکا، کانادا و فرانسه هم انجام شده میباشد هرچند روند پرشتابی ندارد.

به‌عنوان مثال در سیاتل امریکا، آمازون این غول دنیای فناوری دست بکار شده و در جدید ترین دفاتر خود به بازیافت گرمای حاصل از فعالیت دیتاسنترها پرداخته تا ساختمان‌های اطراف این دفتر به انرژی پاک مجهز شوند.

کمپانی فناوری Telus هم در ونکوور امریکا چنین طرحی را شروع کرده میباشد.به هرحال چنین طرح‌هایی در جهان رو به زیاد شدن میباشد، کسی چه می‌داند شاید روزگاری هم شما از اینترنت برای روشن ماندن بخاری یا رادیاتورهای خانه‌تان استفاده نمایید.

وبسایتک

آماده خدمات رسانی در زمینه های طراحی سایت، سئو سایت، پشتیبانی سایت به شما مشتریان گرامی می باشد.

جهت مشاهده و سفارش کار با شماره تماس های درج شده در صفحه اصلی تماس حاصل فرمایید.

————————————————————–

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *