, ,

ویروس کرونا : همه چیز درمورد بیماری خطرناک چینی، علائم و روش‌های محافظت

ویروس کرونا : همه چیز درمورد بیماری خطرناک چینی، علائم و روش‌های محافظت

ویروس کرونا : همه چیز درمورد بیماری خطرناک چینی، علائم و روش‌های محافظت

 

ویروس کرونا corona حال کم کم بخشهایی از جهان را نگران کرده میباشد.
متخصصان حوزه سلامت در سرتاسر دنیا سعی دارند تا ساختار ویروس نو کرونا و همه گیر شده در شهر Wuhan کشور چین را بهتر شناخته و شیوه‌ای برای کنترل آن بیابند. شیوع این ویروس از شهر Wuhan و در ماه دسامبر شروع شده میباشد و تا کنون چندین قربانی گرفته میباشد.

تا به امروز چندین نقشه لحظه‌ای شیوع ویروس کرونا بوسیله محققان آمریکایی توسعه پیدا کرده که میزان شیوع این بیماری را در دنیا نشان می‌دهد. آماری که منتشر شده نشان می‌دهد که بیشتر از ۶۰۰ شخص تا کنون مبتلا به این بیماره شده و ۱۸ شخص قربانی این بیماری نو شده‌اند. بیش قربانیان در شهر ووآن چین گزارش شده‌اند ولی از نقاطی همچون کره جنوبی، ژاپن، تایوان، تایلند، ماکائو، هنگ کنگ و آمریکا هم آمارهایی درمورد ابتلا به این بیماری منتشر شده میباشد.

ویروس کرونا از کجا می‌آید؟

اواخر ماه دسامبر، مقامات حوزه سلامت کشور چین، مشکل ویروس نو corona را با سازمان بهداشت جهانی(World Health Organization) در میان گذاشتند، ویروسی که از شهر ووآن چین آغازشده، منشا نامعلومی دارد و علائمی مشابه بیماری ذات الریه در فرد قربانی درست کردن می‌کند. خیلی زود شدت واگیری این بیماری مشخص شد و نشانه‌های این بیماری در خارج از شهر ووآن هم دیده شد.

کرونا ویروس- Coronaviruses – نوعی ویروس میباشد که در بین پایان حیوانات مشترک میباشد و گاهی اوقات می‌تواند تکامل یافته و قدرت آلوده نمودن انسان را هم پیدا بکند.از ابتدای قرن جاری، دو مدل از ویروس کرونا در انسان‌ها دیده شد. این ویروس نخستین بار در سال ۲۰۰۲ باعث همه گیری بیماری سندرم حاد و شدید تنفسی یا همان SARSو در سال ۲۰۱۲ باعث شیوع بیماری MERS یا سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه شد.

دانشمندان معتقدند که این مدل نو از این ویروس، توانسته از اوایل ماه دسامبر سال پیش(اواخر آذر ماه سال جاری) خود را در بدن انسان تطبیق دهد. بر اساس گزارش‌ها، این ویروس ظاهرا نخستین بار،بوسیله غذاهای دریایی بازار شهر ووآن، وارد بدن شهروندان این شهر شده و به همین ترتیب گسترش یافته میباشد.

مشخص نیست که این ویروس اصالتا از کدام حیوان منشا گرفته میباشد. تیمی از محققان چینی گزارشی منتشر کرده‌اند وادعا دارند که بر اساس کدهای ژنتیکی این ویروس، ظاهرا مارها نخستین میزبان این ویروس هستند. با این وجود، این تئوری هنوز تایید نشده میباشد. بر اساس ادعای محققین دیگر، دنباله ژنتیکی ویروس نو به اندازه ۹۶ درصد با دنباله ژنتیکی خفاش‌ها مطابقت دارد. هر دو بیماری سارس و مرس هم از خفاش‌ها منشا می‌گیرند.

ویروس کرونا : همه چیز درمورد بیماری خطرناک چینی، علائم و روش‌های محافظت
پس بیماری نو مشابه بیماری سارس است؟

ویروسی که جدیدا شیوع پیدا کرده، بیماری سارس درست کردن نمی‌کند اما ویروس‌های درست کردن کننده این دو بیماری، هم خانواده هم هستند. به همین دلیل شباهت‌هایی با یکدیگر دارند ولی ثابت شده که ویروس کشف شده، یک ویروس به طور کامل نو میباشد. شباهت‌هایی که این دو بیماری به یکدیگر دارند باعث می‌شود تا محققان و دانشمکندان بتوانند از استراتژی‌های برخورد با ویروس سارس استفاده کرده و از آنان برای کنترل بیماری نو بهره ببرند.

چین قبلا به سازمان بهداشت جهانی درمورد بیماری سارس دروغ گفته. آیا این بار هم دروغ می‌گوید؟

مقامات چینی هنگام شیوع بیماری سارس، تعداد دقیق قربانیان را از بازرسان سازمان بهداشت جهانی مخفی کرده و اطلاعات دستچین شده به آنان ارائه دادند. ولی این بار آمار دارای ارتباط با شیوع ویروس نو، سریعا به سازمان بهداشت جهانی گزارش داده شد.

با این وجود، منتقدان و شهروندان چینی در این باره هنوز مشکوک‌اند و هنوز هم نگرانی‌هایی پیرامون احتمال کتمان آمار دقیق مبتلایان به بیماری نو وجود دارد. بسیاری نگرانند که دولت چین امکان دارد مرگ کیس‌های مبتلا به ویروس نو را تحت عنوان «ابتلا به ذات الریه» معرفی بکند. پلیس شهر ووآن هم چنین در حالا بازجویی از برخی از شهروندان چینی میباشد تا منبع آنچه گفته شده «انتشار شایعات بصورت آنلاین» را بیابند.

مقامات چینی هنگام شیوع بیماری سارس، تعداد دقیق قربانیان را از بازرسان سازمان بهداشت جهانی مخفی کرده و اطلاعات دستچین شده به آنان ارائه دادند أیا درمورد ویروس کرونا همچنین خواهند کرد؟

ویروس کورونا نو تا چه اندازه خطرناک است؟

در حالا حاضر، شدت علائم بیماری در افراد مختلف، متفاوت میباشد. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، تقریبا یک چهارم موارد تایید شده به این بیماری، وضعیت حاد دارند. میزان مرگ ناشی از این بیماری، تا به امروز ۴ درصد بوده ولی این میزان امکان دارد با پیشرفت و شیوع بیش بیماری، زیاد شدن پیدا بکند. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری سارس، تقریبا بین ۱۴ الی ۱۵ درصد بوده میباشد. مرگ و میر در این بیماری نو، بیش در قربانیانی روی می‌دهد که از پیش، مشکلات سلامتی داشته‌اند همچون بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و دیابت.

علاوه بر این، فعلا کسی نمی‌داند که این ویروس نو با چه سرعتی از فرد مریض، به فرد سالم منتقل می‌شود. بر اساس شواهد اولیه، افراد خانواده و افراد نزدیک به فرد مریض و یا حتی پرسنل پزشکی درمان کننده مریض، بیش در معرض خطر قرار دارند. چیزی که از آن مطمئنیم این میباشد که ویروس، با نزدیکی فیزیکی به مریض، به فرد سالم انتقال می‌یابد. شیوه‌ای که در دیگر مدل‌های ویروس کرونا هم دیده می‌شود. این انتقال با قرار گرفتن در معرض عطسه یا سرفه فرد مریض، زیاد شدن می‌یابد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در بیست و سوم ژانویه سال جاری میلادی، یک فرد ناقل این بیماری( که ویروس را از حیوانات گرفته) می تواند زنجیره پایداری از این بیماری را تا ۴ نسل، درست کردن بکند.
تعدادی از محققان معتقدند که هر فرد درگیر با بیماری کورونا می‌تواند به طور متوسط، بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ شخص دیگر را آلوده بکند.

البته این احتمال، صرفا یک تخمین اولیه میباشد. به این آمار، اطلاعات مربوط به اعداد R0 (r-naught) ویروس می‌گویند که نوعی نماد ریاضی برای بیان سرعت انتقال ویروس میباشد. هرچه که این ارقام بیش باشد بدین معنی‌ میباشد که سرعت انتقال بالاتر میباشد. به عنوان مقایسه، عدد R0 بیماری سارس، بین ۲ تا ۵ بوده میباشد.

قرنطینه نمودن و دیگر فعالیت‌های کنترلی می‌تواند میزان سرعت شیوع ویروس را پایین بیاورد. هدف محققان در چنین شرایطی این میباشد که R0 را به ذیل ۱ برسانند که در این شرایط هیچ فرد ناقلی نمی‌تواند دیگری را آلوده بکند و اینجاست که میتوانیم بگوییم شیوع متوقف شده میباشد.

برای دستیابی به R0 یک بیماری، محققان دو مورد «شدت بیماری» و «شدت انتقال» را مدنظر قرار می‌دهند. اگر یک بیماری، شدت بالایی نداشته باشد( و جان تعداد کمی را بگیرد) اما شدت انتقال بالایی داشته باشد، بازهم می‌تواند تاثیرات فاجعه باری به همراه بیاورد.

اخیرا فراوان سرفه می‌کنم. آیا به این ویروس کرونا مبتلا شده‌ام؟

اگر اخیرا در شهر ووان چین نبوده‌اید و یا این که با فردی که در این شهر بوده معاشرت نداشته‌اید، نیازی به نگرانی ندارید. تا به امروز، بیش افراد درگیر با این ویروس، یا در این شهر و یا اطراف آن حضور فیزیکی داشته‌اند. در پیشنهاد داشته باشید که هنوز فصل سرماخوردگی و آنفولانزا را سپری می‌کینم و بیماری شما امکان دارد صرفا یک سرماخوردگی ساده باشد.
در آمریکا، تنها یک مورد بیماری با این ویروس گزارش شده: مردی در واشنگتن که بعد از بازگشت از سفرش به چین، آزمایشش مثبت شده میباشد. البته این فرد فعلا وضعیت خوبی داشته و تحت پیشنهاد میباشد.

برای محافظت از خودم چه کار کنم؟

بر اساس اطلاعاتی که تا به امروز در دست داریم، جلوگیری از ابتلا به این ویروس، مراحلی مشابه جلوگیری از سرماخوردگی دارد: دستانتان را بشویید، هنگام سرفه دهان خود را بپوشانید و از افراد مریض دوری نمایید.

آیا ویروس کرونا یک هشدار اورژانسی جهانی محسوب می‌شود؟

البته که وضعیت در کشور چین، هشدار دهنده میباشد ولی فعلا این ویروس باعث درست کردن وضعیت هشدار اورژانسی جهانی نشده میباشد. سازمان بهداشت جهانی روز پنج شنبه گذشته اعلام نمود که کشور چین میبایست ۲۰ میلیون جمعیت خود را تا اطلاع ثانوی قرنطینه نگه دارد.
آیا میبایست سفرم به چین را کنسل کنم؟
وزارت امور خارجه آمریکا هشدار سفر به چین را، سطح ۳ اعلام کرده و نظر داده که افراد فعلا از سفر خود به این کشور صرف پیشنهاد کنند.

——————————————

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *