,

وب‌سرویس چیست؟

وب‌سرویس چیست؟

وب‌سرویس چیست؟

وب‌سرویس چیست؟ برنامه و یا کدی میباشد که تحت وب قابل دسترسی بوده و با استفاده از پروتکل‌های استانداردی مانند HTTP به انتقال و مبادله دیتا با سایر برنامه‌های کاربردی می‌پردازد. اساس کار وب سرویس‌ بر پایه دریافت و تولید پیغام بنیان‌گذاری شده میباشد، به عبارت دیگر منتظر می‌ماند که کلاینت به آن وصل شده و بنا به درخواست کلاینت جواب متناسب را تولید و فرستادن می‌کند

 پروتکل‌های استاندارد مورد استفاده وب‌سرویس‌

پروتکل‌های استاندارد مورد استفاده وب‌ را در ادامه مطالعه خواهید کرد:

XML

تکنولوژی XML در سال ۱۹۹۶ بوسیله کنسرسیوم W3C درست کردن و استاندارد شده است. فایل XML حاوی اطلاعات در قالب متن و فاقد شکل و ظاهر می‌باشد و تنها برای انتقال و مبادله اطلاعات بین وب سرویس و برنامه‌ها بکار می‌رود. چنانچه XML برای برنامه‌ای قابل شناسایی باشد، برنامه مورد پیشنهاد می‌تواند بدون آن که نیاز به برنامه و سیستم عامل خاصی داشته باشد به اطلاعات درون فایل XML دسترسی پیدا بکند.

وب‌سرویس چیست؟ 

SOAP

یکی دیگر از استاندارد مهم که در وب سرویس بکار می‌رود استاندارد SOAP است. این استاندارد عامل درست کردن ارتباط بین نرم افزار یا برنامه کاربردی و وب‌سرویس می‌باشد. این ارتباط اغلب از راه پروتکل امن Http گونه می‌پذیرد. وقتی که یک برنامه اقدام به ارتباط با یک وب‌سرویس می‌نماید پیغام‌های SOAP عامل درست کردن ارتباط و انتقال اطلاعات بین آن دو می‌باشند.

یک پیغام SOAP که حاوی درخواست فراخوانی و اجرای یک تابع در وب سرویس می‌باشد به وب‌سرویس فرستادن می‌شود، این پیغام بوسیله وب‌سرویس بررسی شده و بعدا به اجرای درخواست یا تابع می‌پردازد و نهایتا نتیجه را در قالب یک پیغام SOAP به برنامه اصلی فرستادن می‌کند.

 

WSDL

یکی دیگر از از استانداردهای مهم در وب‌ استاندارد WSDL است. هر وب‌سرویس دارای یک فایل WSDL می‌باشد. این فایل به توصیف وب‌سرویس می‌پردازد و نحوه استفاده از وب‌سرویس را توضیح می‌دهد و بصورت یک فایل متنی با فرمت XML می‌باشد که به برنامه‌ها می‌گوید که وب‌سرویس مورد پیشنهاد چه ورودی‌هایی دریافت و چه خروجی‌هایی را به برنامه فرستادن می‌کند.

WSDL صرفا برای برنامه طراحی شده میباشد نه برای کاربران استفاده کننده از وب‌. بسیاری از نرم‌افزارهایی که به ساخت وب‌سرویس می‌پردازند فایل WSDL وب‌سرویس را هم خود بصورت اتوماتیک تولید می‌کنند.

 

UDDI

از راه این استاندارد، درج و جستجوی وب‌ در اینترنت فراهم می‌شود. با استفاده از این استاندارد شرکتها قادر خواهند بود به مبادله اطلاعات با سایر شرکت‌ها پرداخته و مدل B2B درست کردن نمایند. UDDI یک فایل مبتنی بر XML می‌باشد که در آن شرکت‌ها به معرفی امکانات وب‌سرویس خود و نحوه عملکرد آن می‌پردازند. هم چنین شرکت‌ها می‌توانند اجازه دستیابی به این فایل را تنها به شرکت‌های خاصی دهند و یا این که آنان را بصورت عمومی در اینترنت قرار بدهند.

 

ویژگی‌های کلی وب‌سرویس چیست؟

شما میتوانید از وب‌سرویس بر روی هر سیستم عامل و با هر زبان برنامه‌نویسی دلخواهی استفاده کنید. هنگامی یک برنامه یک وب‌سرویس را فرا می‌خواند، درخواست او با فرمت XML فرستادن می‌شود و جواب را هم در قالب فایل XML دریافت می‌نماید، در نتیجه فراخوانی یک وب‌سرویس بوسیله برنامه‌ها مستقل از سیستم عامل و زبان برنامه نویسی بکار رفته می‌باشد.

• سهولت در برقراری ارتباط بین برنامه‌ها

• انتقال اطلاعات بین برنامه‌ها از راه وب‌سرویس به آسانی امکان‌پذیر میباشد.

وبسایتک آماده خدمات رسانی در زمینه های طراحی سایت ـ پشتیبانی سایت ـ  سئو سایت و … به شما عزیزان می باشد.

جهت مشاهده نمونه کار و مشاوره جهت سفارش کار در صفحه نخست با ما در ارتباط باشید.

——————————————————————————

مطالب مرتبط:

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *