همه چیز در مورد عکاسی پرتره

همه چیز در مورد عکاسی پرتره : عکاسی پرتره، شاخه‌ای از عکاسی میباشد که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود.

عکاسی پرتره یکی از مشهورترین انواع عکاسی میباشد که هم در بین عکاسان آماتور و هم حرفه ای انجام میشود.

این نوع عکاسی در زمینه های شخصی مثل عکاسی از دوستان، افراد خانواده و حتی خود عکاس هم انجام می پذیرد.

یک عکاس پرتره حرفه ای با استفاده از تکنیک های عکاسی مثل استفاده از نور، رنگ ها و ترکیب بندی, تصویر های با کیفیتی میگیرد.

از آنجایی که پرتره نگاری بیش معطوف به تصویر از انسان ها میشود چند سال قبل معادل نادرست”تک چهره” برای واژه ی پرتره باب شد که به دلیل گویا نبودن و نامناسب بودن آن خیلی زود منسوخ گردید.

پرتره در حقیقت می بایست نمای بزرگ تری از سوژه را نسبت به کل تصویر در برگیرد تا امکان بررسی و مطالعه موضوع اصلی برای مخاطب میسر شود.

شاید کوتاه ترین و درعین حالا رسا ترین تعریف برای عکاسی پرتره را بتوان به این شکل ارائه کرد:شاخه‌ای از عکاسی میباشد که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود.

اکنون بنا بر تعریف فوق میتوان گفت این نوع عکاسی خود شامل انواع مختلفی است:

پرتره پایان قد
پرتره پرسنلی
پرتره هنری
پرتره سیاسی
پرتره تبلیغاتی
پرتره خانوادگی و …

همه چیز در مورد عکاسی پرتره

در عکاسی پرتره میبایست به چه نکته هایی توجه کرد؟

وضعیت قرار گرفتن دوربین نسبت به سوژه، لنز مورد استفاده، پس زمینه، موقعیت سوژه، حالت سوژه، کادر بندی و نورپردازی.

البته نبایستی فراموش نمود که برای تهیه یک پرتره پسندیده مطالعه و داشتن اطلاعات قبلی درمورد ی سوژه ارزش میباشد.

در هنگام عکاسی، میتوان درمورد کار، سرگرمی ها، علائق و موضوعات مورد توجه سوژه با او به گفتگو پرداخت و در خلال گفتگو به حرکات، اشارات و رفتارهای شخصی او توجه نمود.

غالبا فاصله های کانونی لنزهای مورد استفاده برای عکاسی پرتره بخاطر بار روانی لنزهای واید و نرمال، از دو برابر نرمال به بالا و بخاطر کاهش شدید عمق میدان وضوح در لنزهای تله بلند، کمتر از چهار برابر لنز نرمال است.

بهتر است عکس‌های پرتره را با عمق میدان کم (یعنی با دیافراگم باز) تهیه نمود تا پس زمینه محو شود و سوژه با تاکید بیشتر تری دیده شود.

یک عکاس موفق پرتره، میبایست بتواند با سرعت کار کرده و ویژگی های فردی خاص و معانی حالاتی همچون خم شدن سر، برق زدن چشم و تغییرات آنی چهره سوژه را تشخیص داده و آن ها را درج نماید.

تاریخچه عکاسی پرتره

این شاخه از عکاسی ازهمان ابتدای اختراع و رواج دوربین پدید آمد واین از آنجایی نشات می گرفت تهیه تصویر پرتره روشی ارزان تر و دست یافتنی تر و به مراتب راحت تراز نقاشی پرتره که تا پیش از رواج دوربین برای درج تصاویر چهره های سرشناس استفاده می گردید,بود.

در اواسط قرن نوزدهم ، قیمت ی نسبتا پایین عکسهایی که با تکنیک داگرئوتیپ گرفته میشوند، سبب رواج این سبک در چهره پردازی گردید.

( این روش ، نخستین سبک عملی عکاسی میباشد که در آن عکس برروی صفحاتی از جنس فلز یا شیشه تشکیل می شد. نام مخترع این سبک لوئیس داگر میباشد ) به سرعت در شهرهای بسیاری در سرتاسر دنیا، آتلیه هایی دایر گردیدند که برخی از آنان روزانه بیشتر از پانصد تصویر می گرفتند .

این سبک اولیه با چالش های فنی نظیر طولانی بودن وقت نوردهی مواجه بود.

سوژه ها معمولا در مقابل پس زمینه های ساده قرار گرفته و نور پردازی به آنان از راه تابش نور ملایم از پنجره ی بالای سر آنان و انعکاس نورهای موجود به یاری آینه گونه می گرفت.

با پیشرفت تجهیزات عکاسی، امکان گرفتن تصاویر با مدت وقت نوردهی کوتاه تر بوجود آمد و عکاسان آزادی عمل بیشتری بدست آوردند و بدین ترتیب توانستند سبکهای جدیدی در عکاسی پرتره ابداع نمایند.

با گسترش تکنیکهای عکاسی، عکاسان پا از آتلیه فراتر گذاشته و استعدادهای خود را به سمت میادین جنگ ، آن سوی آبها و مناطق دوردست سوق دادند.

وبسایتک

آماده خدمات رسانی در زمینه های طراحی سایت، پشتیبانی سایت ، سئو سایت به شما مشتریان گرامی می باشد.

جهت مشاهده نمونه کار و سفارش، به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

————————————————————————————–

مطالب مرتبط: