هشدار مدیرعامل گوگل درمورد هوش مصنوعی

ساندار پیچای مدیرعامل گوگل و البته شرکت بزرگ آلفابت ضمن ابراز نگرانی از ظهور دیپ‌فیک و سوءاستفاده‌ها از فناوری تشخیص چهره، اعلام نمود که می‌بایست قوانین سفت و سخت‌تری در برابر رشد افسارگسیخته هوش مصنوعی وضع شود.

وی در این رابطه گفت که ما میبایست به دقت مراقب باشیم که هوش مصنوعی به بیراهه نرود. پیچای البته از دستاوردهایی که بشریت با یاری هوش مصنوعی به آن نائل شده هم حرف زد و افزود که برای مثال، شرکت گوگل توانسته با بهره‌گیری از این فناوری، به روشی برای تشخیص سرطان سینه دست یابد که دقت آن حتی بیش از تشخیص پزشکان میباشد.

هشدار گوگل درباره هوش مصنوعی

ولی او معتقد میباشد که تاریخ مملو از نمونه‌هایی میباشد که نشان می‌دهد تکنولوژی‌ها همیشه مفید نیستند و هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد. برای مثال، اگرچه اینترنت ارتباط بیش و نزدیک‌تر میان انسان‌ها را به دنبال داشته، ولی مشکلاتی را هم از قبیل انتشار اخبار و اطلاعات غلط برای بشریت بوجود آورده میباشد.

پیچای برای رفع این مسال هم وضع قوانین نو در حوزه هوش مصنوعی در سطح بین‌الملل را نظر داد و شرکت‌ها می‌بایست در این زمینه، پیشگام باشند. به طور مثال، شرکت‌هایی همانند گوگل نمی‌توانند صرفا تکنولوژی‌های نو را درست کردن کنند و به بازار اجازه بدهند تا به هر شکلی که می‌خواهند از این فناوری‌ها استفاده کنند.

مدیرعامل گوگل عنوان نمود که در تدوین قوانین حوزه هوش مصنوعی امنیت و انصاف می‌بایست به عنوان دو فاکتور کلیدی مورد توجه قرار گیرند تا از این راه بتوان راهکارهایی را برای درست کردن توازن میان فواید و معایب تحولات عرصه فناوری ارائه داد.

هشدار گوگل درباره هوش مصنوعی

ساندار پیچای در ادامه افزود که شرکت گوگل بنا دارد تا در زمینه وضع قوانین به رگولاتورها یاری بکند و در این راه تجارب، مهارت‌ها و ابزارهای مورد نیاز را در اختیار این نهادها قرار دهد. در این میان، شرکت آمازون هم گام‌های موثری را برداشت و اخیرا اعلام نمود که بزودی قوانین اختصاصی خود را در زمینه سیستم تشخیص چهره وضع خواهد نمود و از دیگر شرکت‌ها هم درخواست نمود تا نقش خود را در محدود نمودن قدرت روزافزون این فناوری‌ها، ایفا کنند.

—————————————————–

مطالب مرتبط: