مرورگر کروم ، دانلودهای نا امن را مسدود می‌کند

گوگل به تازگی برنامه‌های خود برای هشدار به کاربران مرورگر کروم در خصوص «دانلودهای نا امن» و در ادامه مسدود نمودن این دسته از دانلودها شروع کرده میباشد.

یکی از اعضای تیم امنیت کروم در این خصوص می‌گوید: «امروز اعلام می‌کنیم که کروم به مراتب این اطمینان را حاصل می‌کند که فایل‌ها تنها از صفحات دارای پروتکل «HTTPS» دانلود می‌شوند. فایل‌های دانلود شده نا امن برای امنیت و حریم خصوصی کاربران خطرناک هستند.

برای مثال برنامه‌های دانلود شده در آدرس‌های ناامن می‌توانند پس از دانلود به یک باج‌افزار تبدیل شوند و هکرها از راه چنین فایل‌هایی می‌توانند به اطلاعات بانکی کاربران دسترسی بیابند.

با عرضه کروم 82 از آپریل امسال، کروم به کاربران اعلام می‌کند که فایل دانلود شده از یک نشانی نا امن گونه گرفته یا خیر.
بعدا در کروم نسخه 83، فایل‌های اجرایی دانلود شده از سایت‌های نا امن مسدود (بلاک) شده و یک هشدار هم برای دیگر فایل‌های دانولد شده بوسیله کاربر فرستادن خواهد شد.

فایل‌های پی‌دی‌اف و فایل‌های دارای پسوند .doc در نسخه کروم 84 این هشدار را دریافت می‌کنند و در نسخه 85، فایل‌های صوتی، تصویری و ویدیویی شامل این هشدار کروم خواهند شد. در نهایت در نسخه کروم 86، تمامی فایل‌های دانلود شده از مسیرهای نا امن مسدود می‌شوند.

در حالا حاضر گوگل به دنبال عرضه نسخه نو کروم برای ماه آپریل میباشد. در جدول پایین می‌توانید برنامه تیم امنیتی کروم در این رابطه را مشاهده نمایید.
عضو تیم امنیتی کروم در ادامه گفت: «در آینده شاهد محدودیت هرچه بیش کروم در خصوص فایل‌های دانلود شده از پروتکل‌های نا امن خواهیم بود.»
این محدودیت نو کروم یکی از برنامه‌های گوگل برای کوچ نمودن برنامه‌نویسان به بستر HTTPS میباشد. سال گذشته گوگل از به‌کارگیری منابع نا امن در وبسایت‌های دارای مسیر HTTPS جلوگیری گرد.
ضروری به ذکر میباشد که این هشدارها برای کاربران اندروید و iOS هم فرستادن خواهد شد ولی در مقایسه با جدول زمانی بالا کمی تاخیر خواهد داشت.

————————————————————————-

مطالب مرتبط: