قانون جدید روسیه برای موبایل ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق قوانین نو در روسیه، موبایل‌های هوشمند و دستگاه‌های الکترونیکی که در این کشور برای فروش عرضه می‌شوند میبایست به طور قبل فرض دارای نرم افزاری باشند که ارزش‌های سنتی روسیه را منعکس می‌کند.
نوامبر سال گذشته ولادیمیر پوتین قانونی را تصویب نمود که به موجب آن پایان موبایل‌ها، رایانه‌ها و تلویزیون‌های هوشمندی که در روسیه فروخته می‌شوند میبایست دارای نرم افزار روسی مذکور باشند. بنابراین فروش گجت ها بدون وجود نرم افزار قبل فرض روسی در آنان ممنوع می‌شود. این قانون از جولای ۲۰۲۰ اجرایی می‌شود.

اکنون سازمان «فدرال ضد انحصار» ( Federal Anti-Monopoly Service) در این کشور نسخه اولیه دستورالعملی را تهیه کرده تا مشخص شود نصب قبل فرض چه نرم افزاری روی دستگاه‌ها الزامی میباشد.
طبق گزارش رویترز نرم افزار مذکور میبایست به اولویت شدن ارزش‌های سنتی اخلاقی و معنوی روسیه یاری بکند. هم چنین این نرم افزار میبایست محبوب و ایمن باشد. این در حالی میباشد که پوتین تلاش دارد از ارزش‌های فرهنگی غربی دوری بکند.

در متن دستورالعمل به طور واضح ارزش‌های اخلاقی و معنوی روسیه توضیح داده نشده و سازمان انحصار این کشور هم اظهار نظری نکرده میباشد.
طبق نسخه ابتدا این دستورالعمل شرکت‌های خصوصی، سازمان‌های دولتی یا بانک مرکزی این کشور می‌توانند نرم افزار و اپلیکیشن‌هایی را برای بررسی ارائه کنند. تا انتها ماه موارد ارائه شده بررسی می‌شوند و در مرحله بعد شرکت کنندگان در بازار درمورد آنان پیشنهاد می‌دهند. این نرم افزار یا اپلیکیشن‌ها در نهایت در ماه مارس برای اجرا به دولت ارائه می‌شوند.

حامیان بررسی نرم افزارهای موبایل و دستگاه‌های الکترونیکی معتقدند این امر به شرکت‌های فناوری روسیه یاری می‌کند تا با شرکت‌های خارجی رقابت کنند. البته صنف خرده فروشان دستگاه‌های الکترونیکی در روسیه با آن مخالف میباشد و اعلام کرده این قانون بدون مشورت با آنان تصویب شده میباشد.
به نوشته گیزمودو، اولگ نیکولایف یکی از مؤلفان این قانون می‌گوید: دستگاه‌هایی که مصرف کنندگان روسی می خرند، به طور عمومی دارای اپلیکیشن‌های قبل فرض غربی میباشد. این یکی از مشکلات ما میباشد. هنگامیکه کاربر دستگاه را بررسی می‌کند متوجه می‌شود هیچ جایگزین داخلی برای اپلیکیشن‌ها وجود ندارد. بنابراین اگر گجت ها همراه نرم افزارهای قبل فرض روسی عرضه شوند، کاربران این کشور حق انتخاب خواهند داشت.

——————————–

مطالب مرتبط: