عجایب هفت گانه دنیای اینترنت

اینترنت، را میبایست بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده‌است. وابسته شدن تمامی فعالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی زیاد عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از شروع یک دوران تاریخی نوین در عرصه‌های متنوع علوم، فناوری و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد. شواهد زیادی در دست میباشد که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت تنها مقدار زیاد اندکی به واقعیت درآمده‌است.

سازمان خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (سیتنا)، هفت مورد از عجایب این دنیای عجیب را ارائه کرده است:

۱٫ نخستین دامنه درج شده دات کام

فکر می نمایید چقدر دامنه مختلف در دنیا هست؟ فکر می نمایید ۱۰ سال قبل و یا ۲۰ سال قبل چه تعداد بوده است؟ مسن ترین و نخستین دامنه دات کام درج شده دامنه وبسایت Symbolics.com شرکت سیمبولیکس دامنشونو میباشد که در ماه مارس سال ۱۹۸۵ درج شده میباشد.

۲٫ نخستین دامنه یک سوپر استار

واقعا قبل بینی این نکته در ۱۵ سال قبل که آینده دنیا دست اینترنت خواهد بود کار سختی بود. David Bowie نخستین سوپر استاری بود که دامنه ای را به اسم خودش درج نمود و وبسایت شخصی برای خودش افتتاح نمود.

۳٫ سنگین ترین وبسایت دنیا

وبسایت ۲۸Fields ادعا میکند که سنگین ترین وبسایت دنیا را دارد. اگر به صفحه ابتدا این وبسایت برید این وبسایت اذعان میکند که با یک اینترنت پرسرعت لود شدن این وبسایت چیزی در حدود ۱۲۰ روز طول می کشد. هم چنین این وبسایت هم از پیشنهاد ارتفاع، بلندترین وبسایت اینترنت میباشد که چیزی در حدود ۱۸ کیلومتر ارتفاع دارد.

عجایب هفت گانه دنیای اینترنت

۴٫ صفحه ۴۰۴

این صفحه که تقریبا اکثر سایتها و وبلاگ ها آن را دارند، یکی از پر بازدیدترین صفحات اینترنت میباشد. این خطا وقتی بروز میکند که لینک مورد پیشنهاد در دسترس نباشد و یا پاک شده باشد. البته شماره های دیگه ای هم نظیر ۴۰۳ و ۳۰۳ و ۳۰۲ و ۳۰۱ برای بقیه خطاها وجود دارد اما صفحه ۴۰۴ معروفترین آنهاست.

۵٫ مرورگر نت اسکیپ

شاید این مورد جزو عجایب خود اینترنت نباشد اما توانست مسیر رسیدن به اینترنت را متحول بکند. این مرورگر در سال ۹۴ نوشته شد و به عنوان یک برنامه برای کامپیوتر های خانگی مورد استقبال قرار گرفت. در حالی استفاده از مرورگر نت اسکیپ رو به زیاد شدن بود که در سال ۹۵ مایکروسافت با انتشار اینترنت اکسپلورر و همراهی آن با ویندوز این دو شرکت را وارد نبردی جدی نمود. اما از آنجایی که IE همراه با ویندوز ارائه می شد، جای نت اسکیپ را گرفت و کم کم باعث ورشکستگی این شرکت شد. هرچند که مدتهاست که دیگه نت اسکیپ منشتر نمی شود اما راه را برای مرورگر یار داشتنی فایرفاکس باز نمود.

۶٫ جوایز وبی

جوایز وبی از سال ۱۹۹۶ هر ساله به تعدادی سایت ها در زمینه های مختلف تغلق میگیرد و در هر زمینه هم دو وبسایت برنده میشوند، یکی به انتخاب اعضا آکادمی وبی و یکی هم به انتخاب مردم.

۷٫ Google

اگه بخواهیم حتی یه لیست یک عضوه هم از عجایب اینترنت صحیح کنیم، آن یک عضو فقط می تواند گوگل باشد. گوگل چیزهایی را به ما داده و کارهایی را برای ما آسان کرده که حتی ما تصورش را هم نمی کردیم.

——————————————————————————-

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *