سئو کلاه خاکستری : سئو، واژه ای آشنا برای تمامی کسب و کار های آنلاین است. SEO: Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی وب سایت ها برای موتور های جستجو است. سئو شامل ترفند ها و روش هایی میباشد که باعث می شود صفحات یک وب سایت برای موتور های جستجو به ویژه گوگل Google بهینه سازی شوند. هر چه یک سایت بهینه تر باشد رتبه بهتری به دست خواهد آورد.

زمانی که کاربران کلمه ای را در گوگل جستجو می کنند، گوگل وظیفه دارد صفحات مرتبط با آن کلمه را نمایش دهد. اما ممکن است برای یک کلمه میلیون ها صفحه سایت وجود داشته باشد به همین دلیل برای نمایش آنها اولویت هایی قرار می دهد تا در نهایت صفحه ای که مناسب است را رتبه بهتری دهد.

اما چرا سئو برای کسب و کارهای آنلاین مهم است؟

برای جواب به این پرسش، ذکر یک مثال می تواند به شما جواب بهتری دهد. فرض کنید شما به دنبال یک شرکت طراحی سایت هستید. به همین دلیل در گوگل به جستجوی آن می پردازید. گوگل در نتیجه ی جستجوی شما صد ها لینک سایت را نشان می دهد. همانطور که می دانید نتیجه این جستجو از چندین صفحه تشکیل شده است. واضح است شما در همان صفحه اول از میان چند لینک ابتدایی یک سایت را انتخاب می کنید. پس جایگاه های نخست صفحه اول نتایج زیاد مهم هستند. وب سایت شرکتی که در این جایگاه باشد شما و دیگر کاربران را جذب خود می کند. رتبه های بالا از نظر گوگل زیاد بهینه و مناسب نمایش به کاربران هستند. (سئو کلاه خاکستری)

اگر شما برای کسب و کار خود وب سایتی دارید، باید برای جذب مشتری آن را بهینه کنید. روزانه میلیون ها کاربر در موتور های جستجو به دنبال نیاز های خود هستند اگر با استراتژی مناسب بتوانید صفحات سایت خود را بهینه کنید بدون شک مشتریان بیشماری به دست خواهید آورد.

سئو کلاه خاکستری

آشنایی با سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

متاسفانه به دلیل رقابت میان وب سایت ها برای به دست آوردن بهترین رتبه گوگل، برخی از افراد از ترفند های نامناسب و منفی استفاده می کنند تا این جایگاه را سریع تر به دست بیاورند. اگر با سئو آشنا باشید حتما در سال های اخیر اصطلاح سئو کلاه سیاه یا Black hat SEO و در مقابل سئو کلاه سفید را شنیده اید. همانطور که گفته شد سئو مجموعه از ترفند ها و روش ها است. برخی از افراد این شیوه ها را به شکل غلط انجام می دهند تا سریع تر به نتیجه برسند. اما باید بدانید گوگل زیاد باهوش تر از این افراد است. هوش مصنوعی گوگل هر چه سریع این ترفند ها را شناسایی کرده و به مقابله با آنها می پردازد.

سئو کلاه سفید: این نوع روش بهینه سازی به عنوان استفاده درست از روش های سئو مانند، برچسب های متا ، تحقیق و بررسی در مورد کلمات کلیدی ، تولید محتوای بهینه شده ، بهبود سرعت ، معماری سایت ، ایجاد لینک مناسب و … میباشد.

سئو کلاه سیاه: معمولاً عملکرد SEO سیاه در مقابل دستورالعمل های موتورهای جستجو است که سعی در دستکاری و بهبود رتبه بندی برای موتورهای جستجو را دارند. مانند: خرید لینک، کپی محتوا، کامنت های اسپم، پنهان کردن متن ها و …

آشنایی با سئو کلاه خاکستری

میان سئو سفید و سئو سیاه مرز های نزدیکی وجود دارد. در برخی مواقع با هدف سئو سفید، سئو سیاه انجام می شود و به دلیل همین شباهت گوگل کمتر با آنها برخورد می کند. به این قبیل ترفند های سئو، سئو کلاه خاکستری گفته می شود. در اصل سئو خاکستری نوعی بهینه سازی است که روش های آن هنوز سئو سیاه نیستند اما به هر حال نمی توان آنها سئو سفید عنوان نمود.

گاهی اوقات مرزهای بین SEO کلاه سفید ، سیاه یا خاکستری ممکن است گیج کننده باشد.

به دلیل آنکه گوگل در مورد شیوه های سئو کمتر گفته است، افراد می توانند در مورد چگونگی رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو زیاد خلاق باشند.

آیا استفاده از سئو کلاه خاکستری صحیح است؟

در این مقاله ،در مورد چند تکنیک SEO کلاه‌خاکستری گفته می شود، که مطمئنا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. حتی ممکن است روش هایی که در ادامه گفته می شود، برای برخی سئو سفید تلقی شود و برای برخی دیگر سئو سیاه. به هر حال استفاده یا عدم استفاده از این ترفند ها اجباری نیستند. استفاده از سئو کلاه خاکستری مزایا و معایب خود را به همراه دارد.

می توان گفت یکی از مزایای استفاده از سئو خاکستری این است که با استفاده از آن می توان سریع تر از شیوه های سئو کلاه سفید به نتیجه رسید. حتی در برخی از تاثیر سئو خاکستری زیاد قدرتمند تر از سئو سفید در رتبه بندی است. این جمله به این معنای توصیه استفاده از سئو کلاه خاکستری نیست. انجام دادن یک ترفند با تاثیر کم اما امن بهتر از انجام یک کار ریسکی با تاثیر بسیار است.

اما عیبی که استفاده از آن دارد، همانطور که گفته شد، امنیت کافی ندارد. یعنی در برخی از موقع ممکن است ترفند های سئو خاکستری از دید گوگل سئو کلاه سیاه باشد، در صورتی که قبلا آن را سئو سفید شناسایی کرده است.

سئو کلاه خاکستری

بر اساس رهنمود های موجود در گوگل وبمستر Google Webmaster از انجام موارد زیر باید خودداری نمود:

تولید محتوای خودکار: هر محتوایی که به صورت برنامه نویسی تولید شود می تواند سئو سیاه باشد. مانند: ترجمه خودکار، فید های RSS،

استفاده غلط از لینک: خرید و فروش لینک، استفاده بیش از حد از تبادل لینک، استفاده از برنامه های ایجاد لینک به صورت خودکار

ایجاد صفحاتی با محتوای اصلی کم یا بدون محتوای اصلی

پنهان کردن محتوا و لینک ها در صفحات سایت

نمایش مطالب مختلف به کاربران و عنکبوت های موتور جستجو

تغییر مسیر لینک ها: یعنی ارسال بازدید کننده به یک مکان URL متفاوت از مکانی که وی درخواست کرده است.

Doorway pages: سایت ها یا صفحاتی که به طور عمدی برای رتبه بندی بالا برای سوالات جستجوی خاص ایجاد شده اند.

استفاده از محتوای وب سایت های دیگر و انتشار آنها

بارگذاری صفحات با کلمات کلیدی بی ربط

ایجاد صفحاتی با رفتارهای مخرب: مانند فیشینگ ، نصب ویروس ها ، تروجان ها و غیره

ارسال درخواست های خودکار به Google

روش های گفته شده برخی از ترفند های سئو کلاه سیاه هستند که برخی سعی دارند با انعطاف پذیری آنها، رتبه وب سایت ها را تغییر دهند. این قبیل تکنیک ها را سئو کلاه خاکستری gray hat seo می نامند.

تکنیک های SEO کلاه خاکستری

خرید دامنه های منقضی شده

اولین تکنیک سئو کلاه خاکستری،‌خرید دامنه های منقضی است. این روش زیاد قدرتمند اما خطرناک است که در انجام آن باید موارد زیر را در نظر گرفت.

301 redirect را انجام دهید: 301 redirect می گوید که یک صفحه برای همیشه به مکان جدیدی منتقل شده است. این شیوه موتور جستجو را راهنمایی می کند تا کاربران را به مکان جدیدی هدایت کند. معمولا 90 درصد کاربران به صفحه جدید هدایت می شوند. این شیوه کمی خطرناک است و باید دامنه مورد نظر به طور کامل بررسی شود.

دامنه را حفظ کنید و پیوندهایی به صفحات خود دریافت کنید: با این کار دامنه حفظ شده اما می توان لینک به صفحات را تغییر داد. این روش نسبتا ایمن است و فقط از بخشی از توان دامنه استفاده می شود. (سئو کلاه خاکستری)

یک landing page در آن سایت تنظیم کنید: در این صورت بازدید کنندگان را به سایت خود هدایت کرده اید. در این باره بهتر است دامنه ای خریداری کنید که مرتبط با موضوع سایت اصلی باشد.این شیوه زیاد ایمن است و ترافیک بالایی برای سایت شما به همراه خواهد داشت.

سئو کلاه خاکستری

در خرید دامنه منقضی شده باید به نکات زیر دقت کنید:

همانطور که گفته شد دامنه باید مرتبط باشد. به عنوان مثال اگر حوزه وب سایت و کسب و کار شما فناوری است، دامنه وب سایتی که در قبل فروشگاه لوازم آرایشی بوده، مناسب نیست. گوگل به این نکته زیاد دقت می کند. همچنین بر اعتماد بیشتر وب سایت شما در دریافت لینک های ورودی تاثیر خواهد گذاشت.

دامنه را از لحاظ جریمه شدن توسط گوگل بررسی کنید. همچنین می توانید از ابزارهایی مانند Google Sandbox و Penalty Checker Tool برای دانستن اینکه دامنه Deindexed (به طور کامل از Google حذف شده) ، مجاز شده (Penalized ) Sandbox است استفاده کنید.
استفاده از Wayback: با استفاده از وب سایت Archive.org می توانید از محتوا و فعالیت قبلی دامنه با خبر شوید. این وب سایت در وقت های مختلف از

سطح اسپم دامنه را بررسی کنید: از ابزاری مانند OSE (open site explorer) استفاده کنید و به دنبال نمره اسپم 0-2 باشید.
ترافیک دامنه را بررسی نمایید. اگر ترافیک دامنه کم باشد برای خرید مناسب نیست.
با انجام توصیه های بالا، خرید دامنه منقضی شده می تواند جز سئو کلاه سفید باشد.

حساب کاربری های در شبکه های اجتماعی

اهمیت شبکه های اجتماعی برای ارتقا کسب و کار ها زیاد مهم میباشد. داشتن چندین حساب کاربری در شبکه های اجتماعی یک روش عالی برای تولید سیگنال های ایمن برای وب سایت شما است. در هر شبکه اجتماعی پربازدید چند حساب کاربری با بیوگرافی و تصویر یکسان ایجاد نمایید و به تبلیغ این حساب ها بپردازید.

تولید محتوا، ایجاد ارتباط با مخاطبان، تبلیغات و … برای افزایش بازدیدکنندگان زیاد مهم است. یکی از شیوه های دیگر ایجاد حساب های کاربری مشابه و مرتبط است. که با آنها نیز می توان به تبلیغ صفحه اصلی پرداخت.

برای مدیریت این حساب ها از یک مکان می توانید از یک نرم افزار اجتماعی مرکزی به عنوان buffer و HootSuite استفاده نمایید.

مدیریت این حساب ها نیاز به کوشش، زمان بسیار، بودجه کافی دارد. به هر حال این ترفند نوعی سئو کلاه خاکستری مفید است و بازده منفی نخواهد داشت.

ایجاد لینک چند لایه Multi Tier link building

گرچه ممکن است این شیوه یک ترفند سئو کلاه سیاه به حساب بیایید اما می توان با کمی تغییر و دقت در ایجاد لینک ها آن را به سئو کلاه خاکستری بهبود بخشید. برای این کار باید لینک های هر لایه با کیفیت تر از لایه بعدی باشند. این شیوه تا سال های قبل جزء سئو کلاه سفید بود.

سئو کلاه خاکستری

بک لینک های لایه اول:

این پیوند ها مستقیما به وب سایت شما هدایت می شوند به همین دلیل دقت در انتخاب آنها زیاد مهم است. شما می توانید این پیوندها را از سایت های معتبر و تا حد امکان با کیفیت ایجاد نمایید. بسیاری از این سایت ها اصلاحا Web2 هستند که به کاربران اجازه می دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برخی از معتبرترین وب سایت های Web2 عبارتند از WordPress ، Blogger ، Tumblr ، Weebly ، Webnode ، LiveJournal و غیره (سئو کلاه خاکستری

ساخت صفحات با کیفیت بالا برای لایه اول نکته زیاد مهمی است. اغلب افراد برای اولین سطح خود یک صفحه با محتوای کمتر از 500 کلمه ایجاد می کنند. که این کار اشتباه است. در این مرحله شما به بیش از یک صفحه نیاز دارید که در هر صفحه باید از تصاویر و محتوای بیش از 500 کلمه استفاده کنید. همچنین می توانید تماس با ما، درباره ما، حریم خصوصی، شرایط خدمات و … را به آنها اضافه کنید. به این ترتیب لینک های لایه اول قدرتمند و ابمن خواهند بود.

بک لینک های لایه دوم:

این لینک ها به پیوند های لایه اول هدایت می شوند. با این بک لینک ها، لینک های لایه اول تقویت می شوند. بک لینک های این لایه می تواند از وب سایت های شبکه های اجتماعی، ویکی پدیا، سایت های ویدئویی، دایرکتوری ها و … باشند. تعداد بک لینک ها در این مرحله مهم نیست. اما ترجیح شما باید لینک های کمتر با کیفیت بالاتر باشد.

برای بک لینک های لایه های بعدی می توانید از وبلاگ ها، انجمن ها و … استفاده نمایید. ایجاد تعداد لایه ها کاملا اختیاری است. اما نظر می شود حتما تا سه لایه بک لینک داشته باشید.

ایجاد تغییرات مکرر در سایت (سئو کلاه خاکستری)

تغییر حتی چند کد، متن ، فونت ها و … در فواصل زمانی مختلف باعث می شود موتور های جستجو تصور کنند، شما محتوای وب سایت خود را به روز رسانی کرده اید.( بدون آنکه محتوای جدیدی افزوده باشید.) این کار الگوریتم کافئین گوگل Google Caffeine را سریع با خبر می کند. (Google Caffeine وظیفه شناسایی تغییرات و به روزرسانی محتوای وب سایت ها را بر عهده دارد.) و این الگوریتم به محتوای به روز رسانی شده امتیاز بیشتری خواهد داد.

میزان تغییر و حتی موقعیت مکانی تأثیر زیادی در این امتیاز دارد. اما تغییر باید به چه اندازه و در چه نقاطی از سایت باشد؟ در چه زمان هایی انجام شود؟ گفته های دقیقی در این رابطه وجود ندارد، اما بر اساس تجربه هر میزان تغییر در هر زمان باعث افزایش ترافیک خواهد شد. به همین دلیل نظر می شود برای به روزرسانی وب سایت خود برنامه ای منظم ایجاد کنید. این کار برای بدست آوردن ترافیک زیاد موثر خواهد بود.

Google Map Citations برای سئو محلی

Map Citation مرجعی از Google Maps است که وقتی کاربران مکان کسب و کار شما را در نقشه های خود ذخیره می کنند ایجاد می شود. Citation یعنی پیوندی که به نام و آدرس و شماره تلفن شما اشاره دارد. گوگل هنگام ارزیابی یک وب سایت به Citation آن اهمیت زیادی می دهد.

این مرجع از مهمترین کلیدها در الگوریتم Google است زیرا می توان گفت Google Map Citations به حضور شما اشاره دارد. این امر می تواند رتبه جستجو محلی را به سرعت ارتقا ببخشد.

این روش شامل ایجاد چندین نمایه یا پروفایل در حدود 10 تا 20 اطراف موقعیت مکانی شما و ذخیره موقعیت مکانی کسب و کار شما در هر نقشه نمایه است. باید این آدرس از همان منطقه ثبت شود. یا اینکه IP متعلق به آن ناحیه باشد.

محتوای چرخشی یا Spin Content

محتوای چرخشی به معنای این است که محتوای شخص دیگری را می گیرید ، تغییراتی در آن ایجاد می کنید و آن را به عنوان مطالب خود پست می کنید.

سئو کلاه خاکستری

این روش به طور گسترده ای برای ایجاد لینک با ارسال مقاله استفاده می شود.
کیفیت چرخش یا تغییر نوشته نیز مهم است و امروزه ابزارهایی وجود دارد که می تواند تغییر منحصر به فردی ایجاد کند که متن Copyscape نباشد و به عنوان دزدی ادبی در نظر گرفته نشود. 

صفحه ویکی پدیا

به دلیل ارزش بالای وب سایت ویکی پدیا، بسیاری دوست دارند که از این دامنه معتبر پیوند دریافت کنند. لینک از ویکی پدیا no-follow نیست اما با این حال می تواند تأثیر خوبی در Google بگذارد. همچنین جایگاه وب سایت را برای قرار گرفتن در Google Knowledge Graph تقویت می کند.

این روزها دسترسی به لینک ها از ویکی پدیا سخت شده است زیرا افراد در سراسر سایت اسپم می کنند. از این گذشته، هدف اصلی ویکی پدیا دائره المعارف بودن است و نه ابزاری برای بازاریابی.

یکی از راه های دریافت بک لینک از ویکی پدیا، ایجاد صفحه جدید ویکی پدیا در مورد موضوعی مرتبط با وب سایت یا کسب و کار خود است. در این صورت می توانید پیوندی به وب سایت خود ایجاد نمایید. البته اجرای این کار بسیار سخت است. موضوع جدیدی که سعی در ایجاد آن دارید باید ارزش خواندن داشته باشد و عموم کاربران به آن علاقه مند باشند.

از راه هایی که می توان به یاری آنها یک صفحه جدید در ویکی پدیا افزود به موارد زیر می توان اشاره کرد:

یک موضوع جذاب و قابل توجه را انتخاب کنید.
متن شما پیچیده و غیر قابل فهم نباید باشد.
سعی کنید لینک های خوبی به سایت خود و دیگر سایت های مرتبط با کیفیت اضافه کنید.
متن خود را تبلیغاتی تولید نکنید.
از دستورالعمل های موجود در ویکی پدیا استفاده کنید.
برخی از افراد می توانند به راحتی برای شما در ویکی پدیا صفحه ایجاد نمایند می توانید از آنها کمک بطلبید.

نکات گفته شده در بالا مواردی هستند که بر اساس یافته های موجود در دستورالعمل های گوگل و تجربه های سئو کاران به دست آمده اند.

این تکنیک ها ممکن است در وقت خود کارایی داشته باشند و شاید بعد ها جزء سئو کلاه سیاه یا سئو سفید محسوب شوند. به هر حال توصیه می شود سئو را از روش های صحیح و ثابت شده انجام دهید. کوچکترین اشتباه می تواند جریمه از سوی گوگل را برای وب سایت به همراه داشته باشد.

سئو کلاه خاکستری

با آنکه بهینه سازی وب سایت از راه های سفید کمی وقت می خواهد با این حال وقتی رتبه مناسبی در صفحات گوگل به دست بیاورید با انجام چند کار ساده و مداوم جایگاه سایت تثبیت می شود. وبسایتک ارائه دهنده خدمات سئو سایت ، طراحی سایت و پشتیبانی سایت با بهترین تجربه ها و کارنامه. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :