رویکرد نو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای : حمایت از استخراج بیت کوین

رویکرد نو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای : حمایت از استخراج بیت کوین

امیر حسین سعیدی نائینی: چرا بین این صنعت و دیگر صنایع تفاوت قائل می‌شوند؟

به پیشنهاد می‌رسد مسوولان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای حال خط مشی جدیدی در حوزه آی تی انتخاب کرده‌اند و آن حمایت از استخراج بیت‌کوین است. در یک جلسه مطبوعاتی که با هدف بررسی «مشکلات فعالان حوزه استخراج رمز ارز در کشور» روز ۲۹ دی در محل سازمان نصر برگزار شد آنان بحث را از این هم فراتر بردند و نشان دادند که خواسته‌هایی برای کاهش هزینه برق مصرفی استخراج‌کنندگان را از وزارت نیرو هم دارند. آنان استخراج رمز را یک صنعت خواندند که میبایست مشابه صنعت فولاد به آن نگاه شود چراکه به گفته آنان استخراج بیت کوین علی رغم مصرف بالای انرژی که دارد درآمد هم درست کردن می‌کند.
قبل از این خبرهایی مبنی بر این که برخی اعضای شناخته شده سازمان نظام صنفی به سمت تولید بیت کوین پیش‌رفته‌اند شنیده می‌شد ولی هنوز مشخص نیست دقیقا چه تعدادی از فعالان صنعت آی تی و اعضای سازمان به تولید ارزرمز مشغولند.
رییس سازمان نظام صنفی در این جلسه در جواب به سوال آی تی ایران که ارتباط بین ماموریت‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و استخراج بیت کوین کجاست گفت: «همکاران ما در بحث تولید رمز ارزها از یک سال قبل بصورت کارگره در سازمان ما حضور داشتند بحث انکه این کارگروه به چه شکل فعالیت خود را ادامه دهد با دیدگاه‌های متفاوتی از طرف اعضا روبرو بود.

رویکرد نو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای : حمایت از استخراج بیت کوین

ما مصوبه‌ای در شورای مرکزی سازمان داشتیم که کمیسیونی تحت عنوان بلاک چین تحت زیاست آفای عاشوری تشکیل شد که یکی از ماموریت های آن هم بحث ارز رمزها است.»
محمد باقر اثنی عشری هم چنین با اشاره به رشد سریع اقتصاد دیجیتال گفت: «صنعت ایران با تحولات زیادی روبه‌رو میباشد. در حالا حاضر رشد اقتصاد دیجیتال ۱۵ درصد میباشد که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ این عدد به ۲۵ درصد برسد.»

او با عنوان این مطلب که رمز ارز یکی از مهم‌ترین بحث‌های روز میباشد، افزود:«به دلیل بکند بودن سیستم دولتی و حاکمیت با مشکلات رگولاتوری و تدوین قوانین مواجه هستیم.»
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با انتقاد از عملکرد دولت در برخورد با بخش خصوصی به مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۱۷ شهریور ماه امسال اشاره کرد و گفت: «در این مصوبه که به امضای معاون ابتدا رئیس جمهوری رسیده میباشد، تاکید شده تا دولت از پیشنهاد بخش خصوصی برای تدوین مقررات خود بهره بگیرد ولی متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد.

در زمینه تصمیم گیری برای تعیین تعرفه برق برای استخراج رمز ارز از پیشنهاد فعالان بخش خصوصی استفاده نکرده‌اند و آن را در پیشنهاد نگرفته‌اند.»
اثنی عشری با طرح مثالی در این زمینه گفت: «برای مثال در وقت ورود استارتاپ‌ها به کشور و یا ورود هوش‌مصنوعی، حاکمیت دچار دستپاچگی شد و نمی‌دانست چطور میبایست رفتار کرده و قوانین مدونی در این زمینه نداشت. سال گذشته آقای فیروزآبادی استخراج رمز ارز را قانونی اعلام کرد ولی یکسال طول کشید تا قوانین راجع‌به این موضوع تصویب شود.

در این یکسال تعدادی از تولیدکنندگان رمزارز دچار تحریم شده و حتی برخی زندانی شدند.»
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هم چنین اظهار کرد: «همکاران ما در بحث تولید رمز ارزها از یک سال قبل بصورت کارگروه در سازمان ما حضور داشتند. بحث این که این کارگروه به چه شکل فعالیت خود را ادامه دهد با دیدگاه‌های متفاوتی از طرف اعضا روبرو بود. ما مصوبه‌ای در شورای مرکزی سازمان داشتیم که کمیسیونی تحت عنوان بلاک چین تحت زیاست آقای عاشوری تشکیل شود. یکی از ماموریت‌های آن هم بحث ارز رمزها است.»

 

امیر حسین سعیدی نائینی چهره شناخته شده و رییس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه هم با عنوان عضو کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی در این جلسه شرکت کرده بود با تاکید بر این که اگر استخراج رمز ارز صنعت است گفت: میبایست با نرخ صنعتی هم تعرفه آن محاسبه شود .

سعیدی نائینی با طرح این پرسش که چرا میان این صنعت با سایر صنایع تفاوت قائل میشوند، افزود: «دولت تعرفه برق را میانگین برق صادراتی اعلام می‌کند، بر این اساس اگر به کشوری با تعرفه ۲ سنت برق صادر شود و به کشوری دیگری با تعرفه ۸ سنت، تعرفه برقی که برای استخراج رمز ارز در پیشنهاد گرفته می‌شود برای یک صنعتگر ایرانی ۵ سنت میباشد.

هم‌اکنون تعرفه برقی که برای این صنعت در پیشنهاد گرفته شده کیلوواتی ۹۷۵ تومان میباشد، البته وزیر گفته که در ۸ ماه از سال این رقم را تقسیم بر دو نمایید و در ۴ ماه از سال این رقم را ضرب‌ در ۲٫ میبایست نرخ و تعرفه برق برای صنعت شفاف باشد در غیر اینصورت فساد آور میباشد.»

سعیدی نائینی تصریح کرد: «زمانی که فعالان این صنعت تصمیم گرفتند که برای فعالیت خود نیروگاه گازی بزنند و برق تولید کنند، تاکید شد که اگر برق را به شبکه تحویل ندهند این تعرفه گازی که در اختیار آنان قرار خواهد گرفت ۲ هزار و ۸۰ تومان خواهد بود.»

رویکرد نو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای : حمایت از استخراج بیت کوین

عباس آشتیانی، یکی از فعالان این حوزه و هم چنین عضو کمسیون بلاک‌چین هم در این نشست ضمن تبریک به راه‌اندازان و دست اندرکاران مزرعه استخراج رمزارز در رفسنجان از وزارت نیرو و دولت خواست: «می‌خواهیم همان رفتاری که با آنها انجام داده‌اند با ما هم انجام بدهند.

از وزارت نیرو می‌خواهیم که تعرفه برق دریافتی از آنها را شفاف اعلام بکند، هم چنین قبض برقی که برای آنها صادر می‌شود را هم منتشر بکند.»
آشتیانی با انتقاد از رفتار دوگانه دولت تاکید کرد: «باید در پیشنهاد گرفت که فولاد هم یک صنعت انرژی بر میباشد. علاوه بر این که برق زیادی مصرف می‌کند، مصرف آب هم به شدت بالاست.

چرا میبایست تعرفه برق صنعت ماینینگ با صنعت فولاد متفاوت باشد. اگر همان برق صنعت فولاد را در اختیار صنعت ماینینگ می‌گذاشتند، درآمد ارزی برابر صنعت فولاد درست کردن می‌کردیم. اگر وزارت نیرو اجازه می‌داد و به صنعت ماینینگ هم همچون فولاد فقط برق می‌فروختند، ماهی ۱۰ میلیون دلار درآمد داشت.»
او در جواب به سوالی مبنی بر این که که تاکنون چه تعداد مجوز برای فعالان این صنعت صادر شده میباشد، گفت: «بیش از هزار مجوز در سراسر کشور از سوی وزات صمت برای فعالان این حوزه صادر شده است؛ ولی مشکل اینجاست که آنها نتوانسته‌اند فعالیت کنند و با این تعرفه برق علاقه‌ و انگیزه‌ای برای فعالیت ندارند.»

————————————————-

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *