روش ارسال فایل با حجم بالا

از برترین روش ارسال فایل با حجم بالا  استفاده از سرویس‌های ابری است. فضاهای ابری گوگل‌درایو، دراپ‌باکس و هم چنین وان‌‌درایو مایکروسافت شاخص‌ترین سرویس‌هایی میباشد که می‌توانید از آنان برای انتقال فایل‌هایتان یاری بگیرید.

اگر از کاربران جیمیل هستید (چه کسی نیست؟)، گوگل با اتصال میان دو سرویس گوگل‌درایو و جیمیل کار را زیاد راحت کرده میباشد.

کافی میباشد هنگام تایپ یک ایمیل نو، از قسمت پایین به جای گزینه‌ گیره‌ کاغذ که فایل را به‌صورت عادی ضمیمه می‌کند، لوگوی گوگل‌درایو در کنار آن را کلیک نمایید تا با باز شدن درایوتان در یک پنجره بتوانید فایلی را آپلود یا از فایل‌های موجود یکی را برگزینید.

هنگام فرستادن فایل‌ها از گوگل‌درایو هم می‌توانید برگزینید. این فایل به‌صورت ضمیمه برای گیرنده دیده شود یا به‌صورت لینکی به درایو.

گوگل‌درایو محدودیتی برای حجم فایل آپلودی تا آن مقدار که فضای ابری‌تان اجازه دهد، ندارد.

روش ارسال فایل با حجم بالا

دو سرویس دراپ‌باکس و وان‌درایو هم برای فرستادن فایل‌های بزرگ زیاد مفید میباشد.

شما می‌توانید از راه نرم‌افزارها یا وبسایت این سرویس‌ها فایل‌تان را در فضای ابری آپلود نمایید، بعدا لینک آن را برای دیگران، چه از راه ایمیل یا هر مسیر دیگری بفرستید.

محدودیت دراپ‌باکس برای آپلود فایل‌ها از راه وب‌سایتش ده گیگابایت میباشد و وان‌درایو هم به همین اندازه محدودیت در پیشنهاد گرفته میباشد.

سرویس‌های انتقال آنلاین

در صورتی که حالا و حوصله‌ ثبت‌نام یا علاقه‌‌ به استفاده از سرویس‌های ابری را ندارید، سایت‌های زیادی وجود دارد که روند فرستادن بی‌دردسرتری را بدون نیاز به ساخت اکانت در اختیارتان قرار می‌دهد.

این‌گونه سایت‌ها صرفا به عنوان یک واسطه فایل‌ موردنظرتان را دریافت و برای مخاطب فرستادن می‌کند. وبسایت wetransfer.com یکی از محبوب‌ترین این سرویس‌هاست که در محیط کاربرپسند و سرراست آن می‌توانید فایل‌های مورد نظرتان را تا دو گیگابایت آپلود و به همراه یک پیام متنی فرستادن نمایید.

این وبسایت دو نوع از انتقال را قبل پای شما می‌گذارد: در حالت ابتدا فایل‌تان‌ را آپلود و لینک دانلود آن را دریافت می‌کنید. حالا این لینک دانلود را از هر راهی که خواستید می‌توانید برای مخاطبتان فرستادن ‌کنید تا با کلیک روی آن، فایل را دانلود بکند.

می‌توانید نشانی ایمیل‌تان را به وبسایت دهید تا خود وبسایت از طرف شما این فایل را برای حداکثر 20 شخص بفرستد.

هم چنین با استفاده از نرم‌افزارهای این سرویس برای اندروید و iOS این امکان را خواهید داشت تا تصاویر و ویدئوهایی تا ده گیگابایت را مستقیم از روی گوشی‌تان انتقال بدهید.

سایت‌های دیگر

سایت‌های دیگری همچون transfer.pcloud.com، free.mailbigfile.com یا filemail هم وجود دارند که عملکردی شبیه wetransfer دارند، اما با تفاوت در اندازه‌ فایل یا عرضه‌ ویژگی‌های خاص.

برای مثال، pcloud در حالت رایگان به کاربر امکان می‌دهد فایل‌های تا پنج گیگابایت و دارای پسورد را برای حداکثر ده مخاطب فرستادن بکند.

هم چنین سرویس filemail حجم فایل‌های قابل فرستادن را به 30 گیگابایت رسانده و با ارائه‌ نرم‌افزارهای موبایل، قابلیت فرستادن فایل‌های زیاد بزرگ را به‌صورت مستقیم از روی تلفن همراه به کاربر می‌دهد.

دقت داشته باشید در بیش این سرویس‌ها، فایل شما برای مدت محدودی روی سرور وبسایت باقی می‌ماند.

برای مثال در وبسایت filemail.com، مدت وقت حفظ فایل هفت روز میباشد و پس از آن همچون پیام‌های کارآگاه گجت نابود می‌شود!

تورنت

سیستم تورنت عملا برای همین کار است؛ یعنی به اشتراک‌گذاری یک فایل حجیم میان تعداد زیادی از مخاطبان. برای این‌که درک بهتری از سیستم تورنت پیدا نمایید، تصور نمایید یک فایل را به تعداد زیادی بخش‌ کوچک‌تر تقسیم کرده‌اید.

مثلا یک فایل یک گیگابایتی را می‌توان به هزار قسمت یک مگابایتی تقسیم کرد.

حالا اگر این قسمت‌ها به‌صورت تکه‌تکه از رایانه مبدأ به سیستم مقصد منتقل و در آن جا سر هم شود، عملا فایل یک گیگابایتی منتقل شده است!

البته با وجود کاربردی بودن این تقسیم، مزیت اصلی تورنت در مدل نظیر به نظیر (Peer-to-Peer) بودن آن است.

به این معنا که نیازی نیست شما پایان فایل را آپلود نمایید تا بعد مخاطبتان امکان دریافت آن را داشته باشد.

بلکه انتقال به‌صورت مستقیم و مداوم از رایانه شما به رایانه مخاطب بر بستر اینترنت صورت می‌گیرد و تا هنگامی رایانه مبدأ (یا هر سیستم دیگری در شبکه که تکه‌های فایل را داشته باشد) روشن و به اینترنت متصل باشد، تکه‌های فایل منتقل خواهد شد.

روش ارسال فایل با حجم بالا

سیستم انتقال( روش ارسال فایل )

به راه انداختن یک سیستم انتقال از راه تورنت چندان پیچیده نیست، ولی کمی کار بیشتری نسبت به راه‌حل‌های بالا می‌طلبد.

برای اینکار، اول یک نرم‌افزار تورنت همچون qBittorrent یا uTorrent را نصب می‌کنید و از منوی آن گزینه‌ ساخت یک تورنت نو را انتخاب می‌کنید.

برای یک تورنت نو، فایل یا فولدری را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید انتخاب کرده، بعدا فهرستی از trackerها (سایت‌هایی که آمار اتصالات تورنت‌ها را نگهداری می‌کنند) را که می‌توانید به رایگان در اینترنت پیدا نمایید، وارد می‌کنید تا فایل تورنت شما ساخته شود.

حالا هر کسی با داشتن این فایل تورنت و استفاده از یک نرم‌افزار تورنت می‌تواند فایل شما را دانلود بکند.

البته حواستان باشد که میبایست رایانه‌تان روشن و متصل به اینترنت باشد تا عمل انتقال انجام شود.

فشرده نمودن( روش ارسال فایل )

راهکارهای اشاره شده گزینه‌های مناسبی برای انتقال فایل‌های بزرگ را در اختیارتان می‌گذارد، ولی قبل از آن‌که قصد فرستادن یک فایل حجیم را داشته باشید، اول به فکر فشرده‌سازی آن باشید.

نرم‌افزارهای فشرده‌سازی همچون WinRAR یا 7-Zip با توجه به فرمت فایل و نوع داده‌های آن، این امکان را به شما می‌دهند تا حجم فایلتان را تا اندازه‌ مطلوبی کوچک نمایید.

البته انتظار نداشته باشید یک فایل صد مگابایتی اندازه 20 مگابایت کوچک شود، اما از فشرده‌سازی قبل از فرستادن فایل (بخصوص با سرعت‌های آپلود پایین در اینترنت کشور) هیچ‌گاه ضرر نخواهید نمود.

بخصوص اگر فولدری با تعداد زیادی فایل کوچک دارید که می‌خواهید بفرستید، خواهید دید که در فشرده‌سازی آن کمکی شایان می‌کند. فشرده‌سازی بجز پایین آوردن حجم فایل، مزایای دیگری هم دارد.

با گذاشتن رمز عبور روی فایل‌هایتان می‌توانید مطمئن بشوید فرد سومی به محتوای آن دسترسی نخواهد یافت.

هم چنین نرم‌افزاری همچون WinRar این قابلیت را به شما می‌دهد فایل‌تان را به چند بخش تقسیم نمایید تا بتوانید هر بخش کوچک‌تر را به‌صورت جداگانه و با دردسر کمتر آپلود و فرستادن نمایید.

وبسایتک آماده خدمات رسانی در زمینه های طراحی سایت، پشتیبانی سایت، سئو سایت و … به شما عزیزان می باشد.

جهت مشاوره و سفارش کار با شماره تماس های درج شده در صفحه اصلی با ما ارتباط باشید.

——————————————————————————–

مطال مرتبط: