رقابت در بازار تراشه‌های دیتاسنتر:تحلیل‌های فروش بازار تراشه نشانگر تغییر جریان درآمدی از تراشه کامپیوترهای خانگی به سمت تراشه‌های مراکز داده ( دیتاسنترها) میباشد.برنده بزرگ بازار تراشه‌های دیتاسنتر شرکت انویدیا میباشد که به دلیل تولید تراشه‌های مورد نیاز برای پردازش پلتفرمهای هوش مصنوعی، با رشد درآمد زیادی مواجه شده میباشد.سهم تراشه‌های انویدیا از نزدیک به ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۶۶ درصد از سهم بازار این تراشه‌ها در فصل دوم سال ۲۰۲۳ رسیده میباشد.

این در حالی میباشد که سهم شرکت اینتل از بازار تراشه‌های دیتاسنتر از ۶۴.۳ درصد به ۲۵.۶ درصد در فصل دوم ۲۰۲۳ کاهش پیدا کرده میباشد.شرکت AMD دیگر بازیگر تراشه‌های دیتاسنتری هم وضعیت نامتعادلی دارد و سهم آن از ۱۷.۱ درصد در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ به ۸.۳ درصد در فصل دوم سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا کرده میباشد.در سوی دیگر بازار یعنی در زمینه پردازنده‌های گرافیکی هم مانند گذشته سهم اصلی بازار در اختیار انویدیا قرار دارد.

رقابت در بازار تراشه‌های دیتاسنتر

رقابت در بازار تراشه‌های دیتاسنتر

این شرکت هم اکنون ۸۰ درصد سهم بازار این پردازنده‌ها را در اختیار دارد و AMD با ۱۷.۴ درصد و اینتل با ۲.۴ درصد بازیگران با سهم اقلیت در این بازار هستند.چشم‌انداز درآمدی انویدیا زیاد مثبت میباشد و این شرکت برای فصل دوم سال ۲۰۲۴ رکورد درآمدی ۱۳.۵ میلیارددلاری را پیش‌بینی کرده که نسبت به سال پیش ۱۰۱ درصد رشد را نشان می دهد. تا حد زیادی این زیاد شدن درآمد ناشی از درآمد بی سابقه تراشه‌های مرکز داده ( دیتاسنترها) میباشد.

درجنگ سنتی پردازنده‌های کامپیوترهای خانگی بازار بین 2 بازیگر اصلی اینتل و AMD تقسیم شده و در این میان اینتل نزدیک به ۹۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد.

مطالب مرتبط: