جاسوسی گسترده دولت امارات از کاربران اینترنت

دولت امارات علیرغم ارائه خدمات گسترده اینترنتی به سانسور گسترده آن و جاسوسی همه جانبه از کاربران اینترنت دست می‌زند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یاهو نیوز، اگر چه دولت امارات میلیاردها دلار در فناوری‌های جدیدی همچون هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده، ولی علیرغم ظاهر مدرن و پیشرفته این کشور، در پس پرده، سانسور شدید اینترنت و کنترل همه جانبه ارتباطات مجازی افراد و فعالیت‌های آنان در جریان میباشد.
۹۰ درصد از جمعیت این کشور را مهاجران و کارگران و متخصصان خارجی تشکیل می‌دهند که نمی‌توانند به علت فیلترینگ از برنامه‌هایی همچون واتس اپ و اسکای برای تماس رایگان با عزیزان خود در خارج از امارات استفاده کنند.

اگر چه پروتکل تلفن اینترنتی یا VoIP به طور گسترده در نقاط مختلف جهان قابل استفاده است، اما دسترسی به آن از راه خدمات شرکت‌های عادی اینترنتی در امارات ممکن نیست. تنها اپلیکیشن در دسترس در امارات برای تماس تلفنی اینترنتی ToTok میباشد که بوسیله شرکتی در ابوظبی طراحی شده و در واقع ابزار جاسوسی دولت امارات از ساکنان این کشور میباشد.

خارجیان ساکن امارات برای تماس تلفنی با اقوام و دوستان خود در دیگر کشورها چاره‌ای جز خرید نرم افزارهای وی پی ان و فعال نمودن آنان ندارند و اینکار قیمت اضافی به این افراد تحمیل می‌کند.
البته همه افراد در امارات از وی پی ان استفاده نمی‌کنند و بسیاری از آنان به سراغ ToTok رفته‌اند که از وقت عرضه در امارات و دیگر کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ طرفدارانی برای خود دست و پا کرده میباشد. ToTok قابلیت تماس ویدئویی هم دارد اما نیویورک تایمز در دسامبر گذشته افشا نمود که دولت امارات از ToTok برای جاسوسی از کاربران استفاده می‌کند و گوگل و اپل میبایست آن را از فروشگاه‌های آنلاین خود حذف کنند.

ToTok تمامی مکالمات، موقعیت‌های مکانی، مسیر حرکت کاربران و غیره را کنترل و درج می‌کند و همین مساله باعث حذف آن از فروشگاه آنلاین اپل شد. البته گوگل آن را بعد از مدتی حذف مجدداً در دسترس قرار داد.
بررسی‌های مؤسسه Citizen Lab در کانادا نشان می‌دهد این تنها برنامه تبادل پیام موبایلی میباشد که بوسیله یک سازمان اطلاعاتی و با حمایت مشخص یک دولت برای جاسوسی بکار گرفته شده میباشد. این مؤسسه به کاربران اینترنت توصیه کرده به دیگر برنامه‌هایی که بوسیله شرکت‌های فناوری اماراتی طراحی و عرضه شده‌اند هم اعتماد نکنند، چون امکان جاسوسی از راه آنان هم وجود خواهد داشت.

بر اساس قوانین امارات هرگونه استفاده از فناوری برای اظهارات توهین آمیز تلقی شده بوسیله دولت در رسانه‌های اجتماعی، فراخوان تظاهرات یا ترویج امور مخرب به بازداشت و مجازات حبس منجر می‌شود. بنابراین امارات کشوری میباشد که علیرغم ادعاها و تبلیغات زیاد از پیشنهاد شدت اعمال محدودیت بر دسترسی به اینترنت و میزان کنترل و جاسوسی از کاربران در سطح جهان کم نظیر میباشد.

—————————————————-

مطالب مرتبط: