ثبت بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه  ir در کشور : طبق جدید ترین آمار منتشر شده بوسیله پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، تاکنون ثبت بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه ir در کشور فعال فارسی در مرکز درج دامنه کشوری به درج رسیده میباشد و دامنه ir با بیشتر از یک میلیون و ۲۰۴ هزار دامنه‌ فعال در صدر فهرست قرار دارد.

دامین یا دامنه (Domain) نامی میباشد که وب‌سایت از راه آن قابل دستیابی بوده و به طور کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده میباشد.

نام دامنه بخشی میباشد که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌کنید.

پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که بوسیله کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند.

نمونه‌های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه متناسب و ساده زیاد مهم بوده و هم چنین در رتبه‌بندی (Ranking) نتایج جست‌وجوی گوگل هم تأثیرگذار میباشد.

ثبت بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه ir در کشور

ثبت بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه ir در کشور

در ایران، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای درج دامنه‌های اینترنتی به شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به درج دامنه‌ای برای بازگشایی وبسایت خود داشته باشد، میبایست به وبسایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه بکند.

این پژوهشگاه هم‌چنین آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را به دست می‌دهد. مرکز درج دامنه کشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش‌های بنیادی میباشد و وظیفه درج دامنه‌ها در ایران را برعهده دارد.

آخرین آمار دامنه‌های ثبت‌شده

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از ابتدای ثبت دامنه‌های فارسی در کشور تاکنون یک میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۸۶ دامنه ثبت شده میباشد و از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۲۰۴ هزار و ۱۳۳ دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد که نشان می‌دهد بیش‌ترین سهم متعلق به همین پسوند میباشد.

با ۳۹۶۷ مورد، دامنه ایران با ۱۷۳۸ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۰۴ دامنه‌ی فعال هستند. هم‌چنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آن‌ها درج شده میباشد.

با ۵۷۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۸۱ مورد، دامنه sch.ir با ۲۵۲ مورد و دامنه gov.ir با ۲۱۲ مورد هم در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند.

کمترین دامنه ثبت‌شده هم متعلق به دامنه با ۲۹ دامنه فعال میباشد.

ثبت بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دامنه ir در کشور

وبسایتک آماده خدمات رسانی در زمینه های طراحی سایت، سئو سایت، پشتیبانی سایت و … به شما عزیزان می باشد. جهت مشاوره و هرگونه سوال با شماره نماس های درج شده در صفحه نخست تماس حاصل نمایید.

———————————————————————————-

مطالب مرتبط: