تولید اکسیژن از خاک ماه بوسیله دانشمندان اروپایی

تولید اکسیژن از خاک ماه بوسیله دانشمندان اروپایی

سطح کره ماه تماما پوشیده از «رگولیت» میباشد که با عنوان خاک ماه هم شناخته می‌شود. یکی از مشخصه‌های رگولیت، چسبیدن به سطح هر چیزی میباشد که گاهی اوقات همین چسبندگی باعث بروز مشکلات فنی برای فضانوردان هم می‌شود. ولی خاک ماه یک منبع وسیع و غنی برای استفاده در مصارف مختلف است؛ از ذوب آن بوسیله لیزر برای پرینت سه‌بعدی گرفته تا ساخت آجر برای درست کردن پناهگاه در سطح ماه. حالا آژانس فضایی اروپا (ESA) یک ایده نو را برای این ذرات چسبنده ارائه کرده است: تبدیل رگولیت به اکسیژن برای استفاده بوسیله فضانوردان و کاوشگران سطح ماه و هم چنین تولید سوخت.

تولید اکسیژن از خاک ماه بوسیله دانشمندان اروپایی
بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از جرم رگولیت را اکسیژن تشکیل می‌دهد ولی به دلیل اکسید شدن، استفاده مستقیم از اکسیژن این ذرات امکان‌پذیر نیست. محققین مرکز تحقیقات و فناوری فضایی اروپا (ESTEC) به دنبال راهی برای استخراج اکسیژن با استفاده از تکنیکی با عنوان «الکترولیز نمک مذاب» هستند.

در این روش رگولیت درون یک سبد فلزی به همراه کلسیم کلراید مذاب قرار گرفته و حرارت می‌گیرد. بعدا با عبور دادن یک جریان الکتریکی از درون آن، اکسیژن استخراج می‌شود. یکی دیگر از دستاوردهای این تکنیک هم تولید آلیاژ آهن به عنوان محصول جانبی این فرآیند است.
این تکنیک اول بوسیله شرکتی با نام «متالیسیس» (Metalysis) استفاده شده. این شرکت قصد داشت با این روش آلیاژهای فلز را استخراج کرده و از اکسیژن به عنوان محصول جانبی استفاده بکند. ولی محققین به این نتیجه رسیدند که می‌توانند از این روش برای اکتشافات قمری استفاده کنند.

در مدل شرکت متالیسیس، اکسیژن تولید شده یک محصول ناخواسته بود و در جریان مراحل این اکسیژن به شکل کربن دی‌اکسید یا کربن مونواکسید آزاد می‌شد و این یعنی راکتورها به‌منظور حفظ گاز اکسیژن طراحی نشده بودند. از این رو مرکز پژوهش‌های فضایی اروپا تصمیم گرفت این تکنیک را تغییر دهد تا بتواند اکسیژن را به مقدار قابل توجهی استخراج و ذخیره بکند.

تولید اکسیژن از خاک ماه بوسیله دانشمندان اروپایی
حالا دانشمندان به دنبال راهی برای به‌کارگیری این آلیاژها برای سفرهای اکتشافی به کره ماه هستند. الکساندر موریس یکی از محققین حاضر در آزمایشات این مرکز می‌گوید: «پروسه استخراج اکسیژن حجم زیادی از آلیاژ آهن را به جای می‌گذارد و این می‌تواند موضوع تحقیق جداگانه‌ای برای ما باشد.

میبایست دید کاربردی‌ترین آلیاژهایی که در این پروسه می‌توان به دست آورد چه هستند و این که چه کاربردی می‌توان برای انها در پیشنهاد گرفت. برای مثال آیا می‌توان آنان را مستقیما برای پرینت سه‌بعدی استفاده نمود یا این که به پالایش نیاز دارند؟ البته ترکیب دقیق این فلزات بستگی به نقاطی دارد که رگولیت از آن جا برداشته شده و هر نقطه از ماه ترکیبات خاصی از روگلیت را دارد.
————————————————————————————————————————-
مطالب مرتبط:

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *