ایجاد انقلاب جدید در دنیای اینترنت

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از زومیت، ظهور مفهوم اینترنت در دنیای فناوری، انقلابی را به‌وجود آورد که عظمتش، زندگی‌ میلیارد‌ها انسان را تحت‌تأثیر خود قرار داد. در قرن بیست ویکم، اینترنت به‌اندازه‌ای در جوامع بشری رشد و گسترش پیدا کرده که تقریباً زندگی بدونِ آن امری محال و ناممکن به‌نظر می‌رسد.

تمامِ این اتفاقات به‌واسطه‌ی تیم برنرز لی، خالق دنیای وب میسر شده است؛ به بیان دیگر، او شاهکاری را انجام داد تا دسترسی به اطلاعاتِ کارآمد و اشتراک‌گذاری آن به امری ساده مبدل شود.

اکنون ۲۸ سال از وقت خلق مفهوم وب می‌گذرد و شرکت‌های اینترنتی بزرگی نظیر آمازون ، فیسبوک و گوگل، دنیای اینترنت را به سویی دیگر سوق داده‌اند. امروزه بسیاری از ابعاد زندگی ما به‌واسطه‌ی خریدهایمان از آمازون،‌ پیام‌هایمان در فیسبوک و جستجوهایمان در گوگل، برای غول‌های فناوری آشکار شده میباشد. حالا خالق این بستر نوین، دوباره به صحنه بازگشته تا داده‌هایمان را باری دیگر به کنترل بگیریم.

در همین راستا، وی به‌تازگی از پروژه‌ی متن‌بازِ جدیدی رونمایی کرده که از آن با نام سالید یاد می‌کند. این روزها یافتنِ حفره‌های امنیتی، رسوایی حریم خصوصی و فاش‌شدنِ داده‌های شخصی تقریباً به پای ثابتِ فید خبری روزانه‌ی افراد تبدیل شده است. حالا با توجه به سابقه‌ی تاریک بزرگان فناوری در محافظت از داده‌های ما، پر واضح میباشد که اعتماد به‌ آن‌ها و اشتراک‌گذاری بی‌محابای اطلاعاتمان با این شرکت‌ها شیوه‌ی درستی برای مراقبت از زندگی خصوصی افراد نیست.

ولی سؤال اینجاست که چه کاری میبایست انجام دهیم؟ به‌نظر می‌رسد که جواب این سوال در دستان برنرز لی باشد:من همیشه باور داشتم که دنیای وب متعلق به همه میباشد. این تنها دلیلی میباشد که بنده و دیگران شدیداً برای محافظت از آن مبارزه می‌کنیم. تغییراتی که انجام دادیم، دنیای بهتر و متصل‌تری فراهم آورده؛ ولی علیرغم پایان دستاورهای مثبتمان در این زمینه، دنیای [کنونی] وب به یک موتور بی‌عدالتی و تفرقه تبدیل شده است؛ دنیایی غرق‌شده که نیروهای قدرتمند از آن برای اهداف و برنامه‌های خود استفاده می‌کنند.امروز من معتقدم که به‌ بحرانی‌ترین مقطع رسیده‌ایم و تغییرات قدرتمند برای بهتر کردنِ این شراط نه‌تنها ممکن است؛ بلکه ضروری محسوب می‌شود.

ایجاد انقلاب جدید در دنیای اینترنت
استارتاپ Solid، قصد تغییر شیوه‌ی کنونی دنیای وب را دارد؛ دنیای وبی که قرار دادن داده‌های شخصی در دستان غول‌های فناوری به ازای دریافت خدمات از آن‌ها یک استاندار برشمرده می‌شود. این قضیه ابداً به نفع ما نیست. حالا سالید به میدان قدم گذاشته تا از راه اختیار دادن به کاربران در کنترل کامل داده‌هایشان، تعادلی را در این حوزه درست کردن بکند.

سالید را نمی‌توان یک برنامه‌ی افراطی و رادیکال نو دانست. این پروژه، مجموعه‌ای از مشخصات ماژولار را در کنار هم قرار داده و بر پایه‌ی برخی از فناوری‌های بنیادین دنیای وب، نظیر HTML، HTTP و REST توسعه یافته میباشد. این برنامه به‌صورت کامل با نسخه‌های پیشین وب سازگاری دارد. هر کدام از مشخصات این سیستم به‌تنهایی ویژگی‌های اضافی دیگری را پدید می‌آورد؛ با این حالا، اگر پایان قابلیت‌های آن را با یکدیگر به‌کار گیرید، فرصت‌های هیجان‌انگیز بسیاری برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها به‌وجود خواهد آمد.

علیرغم پایان دستاورهای مثبت در زمینه اینترنت، دنیای کنونی وب به یک موتور بی‌عدالتی و تفرقه تبدیل شده میباشد
پیشرفت اصلی‌ که به‌واسطه‌ی سالید محقق می‌شود، این میباشد که دنیای وب به یک فضای مشترک خواندن و نوشتن تبدیل خواهد شد و کنترل بر داده‌هایمان از صاحبان سرویس‌های اینترنتی، به‌دستان ما خواهد افتاد؛ از این رو، شما در آینده می‌توانید داده‌های خود و هرآنچه را که در دنیای وب منتشر کرده‌اید بنویسید، بخوانید و کنترل نمایید.

حریم خصوصی بوسیله فهرست کنترل دسترسی به وب مدیریت می‌شود. این فهرست، یک سیستم غیر متمرکز میباشد که کاربران و گروه‌ها را قادر می‌سازد تا به منابعی دسترسی داشته‌ باشند که در آن گروه‌ها با HTTPها، کاربران با وب آیدی‌ها و کاربران گروهی با URIها شناسایی می‌شوند. در این شیوه، شخصی که بوسیله یک وب‌سایت میزبانی می‌شود می‌تواند عضو گروهی شود که بوسیله سایتی دیگر میزبانی می‌شود.

برنرز لی می‌گوید که استارتاپ سالید بوسیله اصل توانمندسازی شخصی افراد از راه داده‌ها هدایت می‌شود که باوری بنیادین برای مؤفقیت عصر نو وب میباشد. او از اعتقادش به‌ توانمندسازی افراد از راه داده‌ها می‌گوید و باور دارد که کاربر، بیشتر از هر کس دیگری حق انتخاب در مورد نحوه‌ی استفاده از اطلاعاتش را دارد.

در حالی که هم‌‌اکنون شما می‌توانید به سالید ملحق شوید؛ ولی هنوز قسمتی از این پروژه تکمیل نشده میباشد.
امروز، سالید یک فریم‌ورک است؛ ولی برنرز لی درباره‌ی فردای این فریم‌ورک می‌گوید:سالید به هر نفر، توسعه‌دهنده و کسب‌و‌کار این قدرت را خواهد داد تا از راه‌های جدیدی برای فهمیدن، ساختن و پیدا نمودن اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های خلاقانه، قابل‌اطمینان و سودمند استفاده کنند.

——————————————–

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *